تی آر ایکس چیست؟

دسته بندی ها : مقاله آموزشی 9 مهر 1399 مدیر سایت 1257 بازدید

تی آر ایکس چیست؟

دنیای امروز ما

در دنیای امروزی ما زندگی های  اکثر مردم به سمت ماشینی شدن حرکت میکند و تحرک بسیار کم است. به گونه ای که شاید ساعت ها پشت میز کار ، پشت فرمان اتومبیل خود یا هر جای دیگر سپری کنیم. ما هواره به دنبال راهی برای تخلیه استرس ها و دغدغه های روزمره خود هستیم و راه های مختلفی را رفته ایم و به نتیجه نرسیده ایم.

چه چاره ای میتوان اندیشید؟

ورزش کنیم. به همین سادگی ! 

اهمیت ورزش در دنیای امروز بسیار زیاد است. ورزش کردن جسم انسان را تقویت میکند و به فعالیت های روزانه هر فرد کمک میکند. ورزش روحیه انسان را بهبود میبخشد و به سلامت ذهنی او کمک میکند. زمانی که ورزش میکنید ذهن خود را آماده میکنید که به کار و زندگی خود اهمیت بیشتری بدهید. اگر زندگی موفق ترین افراد جهان را بررسی کنید متوجه خواهید شد که ورزش امری جدا ناشدنی از زندگی آنها بوده است.

اگر از سبک ورزش های قدیمی خسته شده ایم ، رشته های ورزشی جدید را امتحان کنیم.

خوشبختانه به قدری علم پیشرفت کرده است که هر از چند گاهی ورزشی جدید معرفی میشود که شکل تکامل یافته ورزش قبلی میباشد. آن ورزش تکامل یافته بسیار سریعتر به بهبود جسمانی فرد کمک میکند و بسیار سریعتر تناسب اندام را برای ورزشکار به ارمغان می آورد. میدانیم که هر ورزشکاری که با روش های جدیدتر و حرفه ای تر از قبل ورزش کند، زودتر نتایج آن را لمس میکند و در نتیجه سریعتر به اهداف خود میرسد.

باشگاه تی آر ایکس

تی آر ایکس و بدنسازی

یکی از این ورزش ها رشته محبوب و تخصصی تی آر ایکس است. 

این رشته را میتوان شکل تکامل یافته رشته بدنسازی برشمرد. اما با تفاوت های بسیار زیاد و تاثیرات کاربردی تر که به قوای جسمانی و ذهنی کمک فراوانی میکند. همچنین به سرعت چربی سوزی ، تقویت عضلات و رفع درد ها کمک میکند.

باشگاه های ورزشی و تمرینات تی آر ایکس

این رشته ورزشی جدیدترین و به روزترین ورزش حال حاضر دنیا میباشد ، که در بسیاری از باشگاه های مطرح ورزشی دنیا مورد استفاده قرار میگیرد. باشگاهی همچون بارسلونا اسپانیا ، منچستر سیتی انگلیس ، منچستر یونایتد انگلیس ، آژاکس هلند ، تیم بسکتبال میامی ، باشگاه پرسپولیس تهران ، تیم ملی کشتی ایران و روسیه ،  تیم ملی ایران و ….

ورزشکاران حرفه ای هم با تی آر ایکس تمرین میکنند!

همچنین اکثر ورزشکاران موفق این رشته ورزشی را یکی از اساس تمرینات خود میداند.
ورزشکارانی همچون رافائل نادال تنیسور مشهور اسپانیایی ، مایکل فیلیپس بهترین ورزشکار تاریخ المپیک و رشته شنا ، اوسین بولت دونده دو صد متر و قهرمان سه دوره پیاپی المپیک . همچنین بسیاری از ورزشکاران مختلف که این ورزش را در حد استاندارد و قابل قبول به انجام میرسانند.

تی آر ایکس چیست

مبدع این ورزش کیست؟

این ورزش در نیروی دریای امریکا که یکی از سخت ترین مشاغل دنیا میباشد ، نیز استفاده فراوانی دارد بگونه ای که یکی از تمرینات آماده سازی آنها انجام تمرینات تی آر ایکس TRX میباشد. این ورزش در سال 1990 میلادی و 1369 شمسی  توسط یکی از نیروهای دریای امریکا به نام رندی هتریک ابداع شد.

تجربه لذت بخش ورزش با کش و آغاز شکل گیری یک انقلاب ورزشی!

رندی که در کشتی نظامی آمریکا در دریا به سر میبرد از ورزش های تکراری داخل کشتی خسته شده بود.

یک روز تصمیم گرفت که با روش جدیدی ورزش کند. او یکی از بند های موجود در کشتی را به رعشه کشتی بست و شروع به انجام تمرینات مختلف کرد. این تجربه برای او بسیار لذت بخش و جدید بود. او از تمرین دست نکشید و حرکات جدیدی را امتحان کرد. کار به جایی رسید که او هر روز این تمرینات را جهت آماده سازی بدن خود انجام میداد. 

ایده رشته ورزشی جدید

رندی هتریک بلاخره ایده رشته ورزشی جدیدی به ذهنش راه پیدا کرد و در همان سالها از نیروی دریایی ایالات متحده خارج شد و تمرکز خود را روی ابداع این رشته ورزشی نهاد.

بلاخره این رشته به اوج تکامل رسید.

این ورزش در آن سالها ناشناخته بود و کمی زمانبرد تا به تایید رسمی سازمان های ورزشی جهان برسد. در سال 2005 این ورزش به اوج تکامل خود رسید و توجه بسیاری از صاحب نظران را به خود جلب کرد. 

لازم به ذکر است این ورزش دارای تائیدیه های استانداردجهانی و FDA امریکا می باشد.

تضویر رندی هتریک را مشاهده مینمایید:

تی آر ایکس چیست

تی آر ایکس چیست؟

ابداع بندهای تی آر ایکس امروزی

بلاخره یک وسیله ای ابداع شد که شامل بند چتر بازی و دو دسته بود و هیچگونه کشی در آن وجود نداشت . این بند ها بسیار زیاد محکم و مقاوم بود و فرد با آویزان شدن از آن و با وزن بدن خود , می توانست هرگونه حرکات و تمرینات کامل آمادگی جسمانی را بدون خطر و با وزن بدن خود با هدف تقویت, استقامت, قدرت بدنی, تعادل, انعطاف پذیری, سرعت و چابکی در آمادگی جسمانی انجام دهد.

نام گذاری بند ها به ( تمرینات مقاومتی کامل بدن)  

وسیله طراحی شده Total Body Resistance Exercise یا به اختصار TRX  نام گرفت. طناب های TRX استاندارد امروزی قادر هستند،  وزن افراد را تا 200 کیلوگرم تحمل کند. می توان آن را در هر جایی که دارای نقطه اتکای محکمی است، استفاده کرد. تنوع الگوی حرکتی و مفیدی که می توان با این وسیله و ورزش TRX انجام داد، آن را به یکی از بهترین ورزش های بدنسازی جهان تبدیل کرده است.

تی آر ایکس چیست

1300 حرکت استاندارد !

بیش از 1300 حرکت استاندارد و کاملا کاربردی برای این ورزش ابداع شده است.
در این ورزش کل عضلات بدن بر اساس نیروی جاذبه زمین و وزن بدن خود فرد درگیر میشوند. به علت معلق بودن وسیله کلیه حرکات به حالت کاملا تعادلی و به علت نیروی کشش و رانش هم زمان، حرکات کاملا کششی است. به حرکت درآوردن تمامی ماهیجه های اصلی و عضله های جانبی و کوچک بصورت هم زمان اتفاق می افتد که باعث تقویت کلیه عضلات میشود.

با این ورزش آسیب نمیبینید!

بدلیل استفاده از وزن بدن در تمرینات احتمال گرفتگی عضلات و آسیب مفاصل بسیار کم است ، و تقریبا هیچگونه آسیب دیدگی خاصی اتفاق نمی افتد.

تی آر ایکس برای همه است و هیچ محدودیتی ندارد

امکان استفاده برای هر گروه سنی و جنسی و در هر رده آمادگی جسمانی  وجود دارد.
افراد عادی، معلولین جسمی و کسانی که فقر حرکتی دارند نیز میتوانند این تمرینات را به صورت کامل انجام دهند. برنامه های تخصصی برای ورزشکاران حرفه ای با توجه به رشته تخصصی آنها وجود دارد که این ورزش را از سایرین متمایز میسازد . مزایای گفته سبب شده است، این ورزش به عنوان بهترین تمرینات اصلی بدن سازی، آمادگی جسمانی و زیبایی اندام در دنیا مطرح شود.

 

چربی سوزی یا خوش فرم شدن ؟ هر دو

همچنین هر شخصی با اهداف مختلف همانند چربی سوزی یا خوش فرم شدن بدن یا آمادگی جسمانی به سراغ این رشته ورزشی می آید، و طراحی برنامه تمرینی توسط مربی مربوطه برای هر فرد منحصر به خود آن فرد می باشد.

تا زمانی که مربی نشده اید زیر نظر مربی کار کنید!

در این ورزش، دانش مربی در شناخت آناتومی حرکت و نیز مفاصل و تاندونها و اشراف بر روی عضلات لازم و ضروری است. لذا وجود یک مربی با دانش و با تجربه در این ورزش برای بالا بردن راندمان، الزامی است.

 

برند اصلی رشته تی آر ایکس چیست؟ :

تلفیق رنگ های زرد و مشکی در ورزش دیگر سریعا ما را به یاد رشته تی آر ایکس می اندازد.

نماد تی آر ایکس

باشگاه تی آر ایکس

نویسنده مقاله تی آر ایکس چیست؟ : سید محسن طاهری

تاریخ نگارش : 1395/07/13

آخرین ویرایش : 1397/03/30

منبع : باشگاه کهکشان

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  1. بازتاب: مزایای تی آر ایکس چیست ؟ توضیحات کامل - باشگاه ورزشی آنلاین کهکشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه :