در کنار ورزش، مغزمان را هم آموزش دهیم!

دسته بندی ها : مقاله آموزشی 17 تیر 1397 مدیر سایت 968 بازدید

مغز و ورزش دوست های جدا نشدنی یکدیگرند.

در نوشته های اخیرمون، دیدیم که حرکت به نوعی یک مهارته!

درست مثل یادگیری یک زبان خارجی، حساب و کتاب و ریاضیات؛ TRX هم نیز نیاز به تکرار و تمرین و در نهایت مهارت داره تا به حد اعلا (بدن ایده آل) برسه و همون طور که گفته شد، مانند یادگیری زبان یا ریاضی، برای پیشرفت و رسیدن به ماهیچه، مغز نیاز به هماهنگی ذهن و بدن داره.

تی آر ایکس صرفا برای تقویت ماهیچه ها نیست!

این درحالی است که افرادی فکر می کنند trx صرفا برای تقویت ماهیچه هاست و این نکته کلیدی را فراموش می کنند که TRX به مردم کمک می کنه که نه تنها در حرکات خودشان استاد بشن بلکه ماهیچه هایی قوی تر با اتصالات و نورون های مغزی هماهنگ‌تر و بیشتر داشته باشند.

مغز و ورزش

حافظه ماهیچه ای؟

مغز و ورزشمغز و ورزش

حافظه ماهیچه ای توسط مغز انسان ایجاد و توسعه داده می شه، البته این موضوع در نظر گرفته بشه که ماهیچه انسان هیچ ضرفیتی برای نگهداری عملکرد خودش نداره و منظور از این حافظه ماهیچه ای، حافظه ذهن انسان است!

همه قابلیت های حرکتی بدن در مغز اتفاق می افتد

در حقیقت، تمامی قابلیت حرکتی در بدن انسان در قسمتی خاص و بخصوص از مغز صورت می گیرد که به آن قشر حرکتی و یا cortex می گویند.

کورتکس خودتون رو پیدا کنید.

خوب، حالا دستتون را بلند کنید و بر روی سرتان بگذارید، حالا انگشتانتان را جوری قرار دهید که بین دو چشمانتان قرار گیرد.الان انگشتانتان دقیقا روی کورتکس قرار گرفته.وظیفه کورتکس ایجاد بالانس و توازن در تمامی حرکاتتان هست. تسلط و تحت کنترول قرار دادن تمامی حرکات، استحکام بدن، تحمل و مهارت خوب حرکتی همگی در این قسمت واقع شده اند.

نوروپلاستی چیست؟

دانشمندان علوم اعصاب (نوروساینتیست ها) اصطلاحی دارند به نام نوروپلاستی که برای توصیف این است که چرا ما بر روی تمامی حرکاتمان تسلط داریم، هست.

وقتی شما تمرین می کنید، مغز شما سعی می کند خودش را به گونه ای بازسازی کند و اتصالاتی بسازد که بیشتر و قوی‌تر باشند و برای متصل شدن به ماهیچه ها بهینه باشند. به عبارت دیگر، تمرین شما را (مغز شما را) قوی تر می کند چون از تمرین زیاد مغز اتصالات بیشتری ایجاد کرده و توانایی خود را بالا می برد.

لپ کلام این است که یادگیری سریع تر حرکت کردن در تمرین به بدن و مغز شما کمک می کند.

مغز و ورزش

کیم گرس (مربی TRX و دارنده مدال نقره المپیک) به خوبی می داند چه جوری در مدت کوتاهی در حرکاتش استاد شود. پس از یکه تازی در رشته ورزشی خودش در دانشگاه اریزونا و به دست آوردن مدال نقره در المپیک پکن او امروز از TRX استفاده می کند تا به مشتریانش در لس‌آنجلس کمک کند.

گیل تمرکز خودش را بر روی آموزش کاربری TRX گذاشته اما مثل بیشتر مردم بعضی از مشتریان او نیز بعضی مواقع به امید افزایش یا کاهش وزن سریع، اصول و مبانی حرکتی را نادیده می گیرند. این مثل اون مثال محاسبات زبان خارجی است که تلاشی برای انجام محاسبات انتگرال شود بدون این که کاربر درکی از جبر خطی داشته باشد.

یادگیری حرکات بنیادی برای هر ورزشکار TRX حیاتی است و این است که TRX را مکمل هر ورزش و رژیمی می کند.

در ادامه از زبان کیم می شنویم که می گوید:

دامنه آزاد حرکتی، انعطاف‌پذیری و انطباق حرکتی و تاکید و دقت روی نحوه انجام حرکات تا رسیدن به استادی در نمونه انجام آن حرکت است که اتصالات فراوانی به عضلات به قشر حرکتی مغز افزایش پیدا می کند.

منبع : باشگاه کهکشان

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

نظرات کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  لینک کوتاه :